Guzki zębowe – jaką pełnią funkcję?

Zacznijmy od tego jaką funkcję pełnią zęby. To oczywiste, że służą do gryzienia ogólnie ujmując, ale poza tym wpływają na wygląd zewnętrzny twarzy czyli istotne jest ich ułożenie względem siebie i względem wnętrza jamy ustnej. Zęby mają też duży wpływ na mowę artykułowaną czyli na to w jaki sposób mówimy; zauważmy, że u osób nie posiadających zębów występuje niewyraźna sepleniąca mowa. Natomiast wracając do prozaicznego jedzenia trzeba zwrócić uwagę na poszczególne zęby spełniające jedną z dwóch funkcji. Pierwszą z nich jest chwytanie i siekanie a drugą rozdrabnianie. Za chwytanie i siekanie odpowiedzialne są oczywiście zęby sieczne czyli siekacze i kły, natomiast za rozdrabnianie zęby przed trzonowe i trzonowe.

Ze względu na kształt i budowę rozróżniamy w uzębieniu stałym człowieka cztery główne rodzaje zębów:

1) zęby sieczne albo siekacze
2) kły
3) zęby przedtrzonowe albo przedtrzonowce
4) zęby trzonowe albo trzonowce

 

wisdom1

 

Teraz trzeba zauważyć jak zęby są zbudowane konkretnie zęby przedtrzonowe i trzonowe. Powierzchnia zębów bocznych, czyli przed trzonowców i trzonowców, stykająca się z taką samą powierzchnią zębów przeciwstawnych (jeżeli zgryz jest prawidłowy) nosi nazwę powierzchni żującej lub okluzyjnej. Ząb wystaje nad dziąsła tylko górnym, najgrubszym swym odcinkiem, zwanym koroną zęba. Koronę pokrywa najtwardszy składnik zęba, szkliwo z którego to tworzą się tzw. guzki zębowe. Posiadają one szczy­ty, krawędzie i stoki guzków, guzki oddzielają bruzdy. Bruzdy to miejsca w których najłatwiej zbiera się osad i najczęściej w tych miejscach robi się próchnica. Guzki są różnie rozłożone na górnych i dolnych zębach, a mianowicie w ten sposób, że jedne guzki wchodzą w zagłębienia między guzkami swych antagonistów. Umożliwia to czynność rozcierania i mielenia pokarmów. Między powierzchniami żucia zębów trzonowych powstaje największy ucisk, ponieważ leżą one najbliżej przyczepów mięśni żwaczowych.

PremiseIndirect07

 

Tak więc guzki pełnią bardzo ważną funkcję rozcierania pokarmu która ma wpływ na działanie całego układu pokarmowego. Oprócz tego utrzymują zęby w optymalnej pozycji względem siebie.  Jeżeli leczymy zęby zwracajmy uwagę na to jak stomatolog rekonstruuje guzki na powierzchni zęba. Ponieważ taka rekonstrukcja jest czasochłonna i wymaga dużo precyzji zdarza się, że stomatolodzy tworzą forny płaskie (zwłaszcza przy dużych ubytkach) na powierzchni zęba wznoszące się jedynie w górę idąc w stronę krawędzi policzkowej i językowej co powoduje ze ząb ma kształt jak rynienka albo miseczki i przestaje dobrze pełnić swoją funkcję.

 

Aby ułatwić pracę stomatologom firmy medyczne tworzą formy do rekonstrukcji guzków warto na to zwrócić uwagę swojemu lekażowi jeżeli nie jest on dokładny w takich zabiegach 😉

03d
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *